مهر 24، 1400
کد خبر:
 • بازدید: 11
 • تاریخ انتشار: 3 روز قبل

پربازدیدترین اخبار


                    قلعه فلک الافلاک سنددار شد

قلعه فلک الافلاک سنددار شد

به گزارش پایگاه خبری سهند پرس، علی اکبر باقری در این خصوص بیان کرد: در راستای صیانت از اموال و حقوق دولتی و تعامل با تمامی ارگانهای دولتی در سال جاری ، سند کاداستر ششدانگ عرصه و اعیان قلعه فلک الافلاک...به گزارش پایگاه خبری سهند پرس، علی اکبر باقری در این خصوص بیان کرد: در راستای صیانت از اموال و حقوق دولتی و تعامل با تمامی ارگانهای دولتی در سال جاری ، سند کاداستر ششدانگ عرصه و اعیان قلعه فلک الافلاک صادر گردید.

وی افزود: سند قلعه فلک الافلاک به مساحت قریب ۲۰۳هزار مترمربع برابر ماده ۲۱ قانون ثبت تحت پلاک ۴۰۳ اصلی به نام دولت جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری  صادر شده است. مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان لرستان یادآوری کرد: نقشه برداری قلعه توسط نقشه برداران اداره کل ثبت اسناد و املاک استان لرستان و از محل اعتبارات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام شده است.

باقری با بیان اینکه قلعه فلک الافلاک یا «دژشاپورخواست» در دوران ساسانیان ساخته شده اما در دوران قاجار نام آن به قلعه فلک الافلاک تغییر یافته است ، یادآور شد: این قلعه بر فراز تپه ای در خرم آباد واقع شده که در گذشته دوازده برج درون قلعه خرم آباد قرار داشت که تنها هشت مورد ازآنها توانستند از گذر زمان جان سالم به در ببرند.

او همچنان بیان داشت: این بنا در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۴۸ با شماره ثبت ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و هم اکنون تبدیل به موزه ای شده که آثار  ارزشمندی در آن نگهداری می گردد؛ همچنین درون قلعه نیز آزمایشگاهی مجهز برای مرمت اشیا باستانی ساخته شده که در کنار آن کتابخانه ای با کتب نفیس قرار دارد.

انتهای پیام/
نظر شما


آخرین اخبار