مهر 24، 1400
کد خبر:
 • بازدید: 11
 • تاریخ انتشار: 4 روز قبل

پربازدیدترین اخبار


                    عدم دسترسی ۵۷ میلیون نفر در جهان به خدمات مراقبت تسکینی

عدم دسترسی ۵۷ میلیون نفر در جهان به خدمات مراقبت تسکینی

به گزارش گروه سلامت فارس، عباس عبادی معاون پرستاری وزارت بهداشت ، در پیامی به مناسبت «روز جهانی هاسپیس و مراقبت تسکینی»، ضمن مروری بر وضعیت مراقبت تسکینی در جهان، بیان کرد: در میان مرگ های گزارش شده د...به گزارش گروه سلامت فارس، عباس عبادی معاون پرستاری وزارت بهداشت ، در پیامی به مناسبت «روز جهانی هاسپیس و مراقبت تسکینی»، ضمن مروری بر وضعیت مراقبت تسکینی در جهان، بیان کرد: در میان مرگ های گزارش شده در سال ۲۰۱۷ در ۱۹۵ کشور جهان، ۷۳.۴ درصد آنها به دلیل بیماری های غیرواگیر بوده و در ایران نیز ۷۶ درصد بار بیماری ها به این بیماری ها اختصاص دارد. بدیهی است، با در نظر گرفتن نیاز بیماران مبتلا و خانواده آنها به مراقبت های جامع جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی از بدو تشخیص بیماری تا پس از فوت بیمار، ارائه مراقبت تسکینی به منظور ارتقای کیفیت زندگی آن ها یک الزام است.  

۵۷ میلیون نفر در جهان به خدمات مراقبت تسکینی دسترسی ندارند

وی به صراحت بیان داشت: علیرغم اهمیت مقوله مراقبت تسکینی، هنوز تعداد زیادی از افراد نیازمند دریافت این مراقبت ها که هم اکنون تعداد آنها حدود ۵۷ میلیون نفر برآورد می شود، به خدمات مراقبت تسکینی دسترسی ندارند. ۲۵.۷ میلیون نفر از این بیماران، نیازمند مراقبت های انتها زندگی بوده و هفت درصد آنها را کودکان تشکیل می دهند.

عبادی افزود: بدیهی است بدون مراقبت تسکینی، دستیابی به پوشش همگانی سلامت شامل ارتقا، پیشگیری، درمان، توانبخشی و مراقبت تسکینی به عنوان یکی از حقوق افراد و هدف توسعه پایدار سازمان ملل متحد میسر نخواهد بود.  

تاکید قطعنامه مجمع جهانی بهداشت بر تقویت مراقبت های تسکینی

وی افزود: از سال ۲۰۱۴ و بعد از تصویب قطعنامه مجمع جهانی بهداشت با عنوان "تقویت مراقبت های تسکینی به عنوان بخشی از مراقبت جامع در طول زندگی" که طی آن از همه کشورها خواسته شد تا به تقویت مراقبت تسکینی اهتمام ورزیده و از در دسترس بودن آن اطمینان حاصل کنند، اقدامات زیادی در این باره در کشور انجام شده است.  

تلاش وزارت بهداشت برای ارتقای خدمات مراقبت تسکینی 

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت چهار محور سیاستگذاری، آموزش، پژوهش و خدمات بالینی در ارتقای مراقبت تسکینی، عنوان کرد: معاونت پرستاری تلاش های خود را معطوف به سیاستگذاری و برنامه ریزی در این چهار حوزه کرده که برخی از آنها با همکاری دفتر منطقه ای سازمان بهداشت جهانی در حال انجام است.

اقدامات معاونت پرستاری در راستای ارائه مراقبت های تسکینی 

عبادی، تدوین بسته های استاندارد خدمات در منزل جهت ارائه مراقبت تسکینی و انتهای زندگی در کودکان و بزرگسالان مبتلا به سرطان، تدوین بسته های خدمات پرستاری در مراکز هاسپیس، طرح آزمایشی تاسیس مراکز مراقبت تسکینی کودکان و بزرگسالان و بومی سازی راهنماهای بالینی پرستاری مراقبت تسکینی را از جمله اقدامات اجرا شده و در دست اجرای معاونت در این حوزه ذکر کرده و افزود: با در نظر گرفتن ضرورت آموزش نیروی پرستاری جهت ارائه خدمات مراقبت تسکینی، بخش اعظم برنامه های معاونت در این باره هدفگذاری شده است.  

افزایش تعداد مقالات مرتبط با مراقبت تسکینی در پایگاه اسکوپوس از سوی متخصصان پرستاری ایرانی

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی یادآوری کرد: بیشترین تعداد مقالات مرتبط با مراقبت تسکینی در منطقه مدیترانه شرقی که در سالهای گذشته پایگاه اسکوپوس نمایه شده، متعلق به پرستاران ایرانی بوده و تعداد متخصصین پرستاری در این حوزه رو به افزایش است.

شایان ذکر است، ۱۷ ماه مهر (۹ اکتبر) به عنوان روز جهانی هاسپیس و مراقبت تسکینی نامگذاری شده که شعار سال ۲۰۲۱ برای این روز، «هیچ کس را پشت سر نگذارید-عدالت در دسترسی به مراقبت های تسکینی»، است.

انتهای پیام/
نظر شما


آخرین اخبار