مهر 24، 1400
کد خبر:
  • بازدید: 33
  • تاریخ انتشار: 1 ماه قبل

پربازدیدترین اخبار

آلودگی هوا چیست؟+ عوامل و میزان تاثیر سرب

آلودگی هوا چیست؟+ عوامل و میزان تاثیر سرب

به گزارش خبرنگار سهند پرس، با افزایش عدد شاخص آلودگی، احتمال در خطر قرار گرفتن سلامت عمومی بالاتر می‌رود. برخی کشورها مانند کانادا، مالزی و سنگاپور شاخص‌های ملی متعلق به خودشان را برای تعیین کیفیت هوا...به گزارش خبرنگار سهند پرس، با افزایش عدد شاخص آلودگی، احتمال در خطر قرار گرفتن سلامت عمومی بالاتر می‌رود. برخی کشورها مانند کانادا، مالزی و سنگاپور شاخص‌های ملی متعلق به خودشان را برای تعیین کیفیت هوا توسعه داده اند.

سطوح مختلف کیفیت هوا

  • هوای پاک: کیفیت هوا در این شرایط رضایت بخش است و دارای خطری ناچیز یا فاقد خطر برای سلامتی است.
  • سالم: در این شرایط کیفیت هوا قابل قبول و برای برخی از افراد با ملاحظات بهداشتی خاص همراه است. در این شرایط اگر فردی نسبت به ذرات معلق، دی‌اکسید نیتروژن و ازن حساسیت ویژه داشته باشد، ممکن است علائم تنفسی از خود بروز دهد.
  • ناسالم برای گروه‌های حساس: افرادی مانند بیماران قلبی، سالمندان، کودکان و زنان باردار که جز گروه‌های حساس هستند، ممکن است در این شرایط اثرات بهداشتی خاصی را تجربه کنند؛ البته اکثریت مردم تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند.
  • ناسالم: در این حالت هر فردی ممکن است اثرات سو بهداشتی را تجربه و اعضای گروه‌های حساس نشانه‌های حادتری را بروز خواهند داد.
  • بسیار ناسالم: در شرایط بسیار ناسالم هر فرد ممکن است تحت خطر اثرات جدی بهداشتی قرار بگیرد و در شرایط خطرناک نیز اخطاری جدی برای سلامتی همه افراد و بیانگر شرایط اضطراری است.

مکانیزم کارکرد ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا

بر اساس استانداردهای بین‌المللی ۶ نوع آلاینده به صورت روزانه اندازه گیری می‌شود که برخی از آنها شامل مونواکسیدکربن، دی‌اکسید گوگرد، دی‌اکسید نیتروژن، ازن و ذرات معلق با قطری کمتر از ۲.۵ میکرون است.

تأثیر سرب در هنگام آلودگی هوا

سرب فلزی نرم و به رنگ خاکستری متمایل به آبی یا نقره‌ای کبود است. حدوداً ۵.۳ میلیون تن از این فلز در سراسر دنیا سالانه مصرف می‌شود و بعد از آهن دومین فلز پر مصرف صنعتی است؛ چیزهایی مانند کابل‌ها و مواد شیمیایی و البته باتری‌های الکتریکی بالاترین مصرف سرب را به خود اختصاص داده‌اند.

سرب سبب اختلال در واکنش‌های آنزیمی بدن و بخصوص در سنتز مولکول می‌شود که قسمت اساسی هموگلوبین بوده و برای انتقال اکسیژن در تمام بدن انسان، جز اساسی است. همچنین سرب سبب کاهش عمر گلبول‌های قرمز خون می‌شود و باعث عوارض کلیوی، قلبی و عصبی خواهد شد.

عوامل آلودگی هوا

اگر غلظت گازها و ذرات زیان بار برای سلامت انسان و سایر موجودات زنده در هوای مورد تنفس آنها افزایش پیدا کند، یعنی هوا دچار آلودگی شده است. عواملی مانند سوخت‌های فسیلی، کارخانه و نیروگاه‌ها، کشاورزی و استفاده از کودهای شیمیایی، بسیاری از فعالیت‌های خانگی مانند پخت و پز، عطر و ادکلن ها، گرد و خاک و… باعث آلودگی هوا خواهد شد.

چگونگی مقابل با عوامل آلودگی هوا

برای مقابله با آلودگی هوا می‌توان از راه‌هایی مانند استفاده از حمل و نقل عمومی، الزام کارخانه‌ها به رعایت استانداردهای آلایندگی، روش‌های حفاظت از خود در برابر آلودگی هوا، استفاده از ماسک در فضای باز، تغذیه مناسب، نگهداری گیاهان تصفیه کننده هوا و استفاده از دستگاه تصفیه‌هوا کمک بگیریم.

اهمیت هوای پاک

هوای تمیز موجب تحریک مغز، افزایش کارایی، تحریک گردش خون و سوخت و ساز بدن می‌شود. تنفس هوای سالم نیز برای کودکان و نوجوانان ضروری و موجب افزایش یادگیری و شادابی کودکان می‌شود. اگر به طور مکرر هوای آلوده تنفس شود موجب افسردگی، کاهش یادگیری، بروز بیماری‌هایی چون آسم، برونشیت و سرطان در کودکان می‌شود.

کد خبر 519994نظر شما


آخرین اخبار